COVID 19 - Ważna informacja
24.03.2020

Ford - historia marki

Henry Ford przyszedł na świat w 1863 roku i już od najmłodszych lat przejawiał ogromne zainteresowanie maszynami parowymi. Swój pierwszy pojazd skonstruował na tyłach domu w Detroit. Młody Ford sprzedał go później za 200 dolarów, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczył na budowę następnego modelu. Kolejny samochód młodego konstruktora przyciągnął uwagę inwestorów, którzy wyłożyli wówczas 15 tysięcy dolarów na założenie Detroit Automobile Co. - pierwszego przedsiębiorstwa w Detroit, które zajęło się tworzeniem aut wyścigowych. Między wspólnikami doszło jednak do sporych różnic, wskutek których Henry Ford musiał opuścić szeregi firmy, by wraz z grupą lokalnych biznesmenów powołać do życia zupełnie nową spółkę. Ford Motor Company powstało w 1903 roku i działa po dziś dzień będąc jednym z potentatów, któremu możemy zawdzięczać obecny kształt branży motoryzacyjnej.


Ford - zupełnie nowy początek

W 1911 roku Ford otworzył swoją pierwszą fabrykę w Manchesterze. Była to, do tej pory, jedyna fabryka tej marki poza Stanami Zjednoczonymi. Pierwszym modelem wyprodukowanym przez Ford Motor Company był tak zwany model A, który sprzedał się w liczbie ponad 1700 egzemplarzy i doskonale sprawdził w nadchodzącym sezonie wyścigowym. Dało to, zupełnie nowej marce, prawdziwy kredyt zaufania wśród inwestorów i klientów, więc z niecierpliwością oczekiwano premier kolejnych modeli. Marzeniem Forda była jednak produkcja ekonomicznych i dostępnych niemalże na każdą kieszeń aut, więc po wypuszczonym niedługo potem Modelu K, przyszła pora na najsłynniejsze dzieło w historii firmy, czyli Model T, który w ciągu następnych lat znalazł miliony nabywców i pozwolił firmie rozwinąć skrzydła. Model T był produkowany aż do 1927 roku. Wszystkie modele miały też jednolity, czarny lakier. Do momentu zakończenia produkcji wypuszczono ponad 15 000 000 egzemplarzy.


Trudne czasy

W 1919 roku Henry Ford wraz ze swoim synem Edselem odkupili akcje od pozostałych udziałowców, stając się tym samym jedynymi właścicielami firmy. Jednocześnie Henry zrzekł się stanowiska prezesa na rzecz swojego syna i odszedł na zasłużoną emeryturę. Wybuch wojny i śmierć Edsela pokrzyżowały jednak plany założyciela Ford Motor Company i w 1943 roku Henry Ford ponownie zasiadł za sterami rodzinnej firmy. W czasie II wojny światowej zakłady produkcyjne Forda skupiły się wyłącznie na dostarczaniu pojazdów wojskowych na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych. Produkowano wówczas ciężarówki, samochody terenowe, a także samoloty, takie jak słynny bombowiec B-24 zwany potocznie Liberatorem.
Ford - marka, jaką znamy dzisiaj

W 1945 roku, Henry Ford przekazał funkcję prezesa Ford Motor Company swojemu wnukowi Henry’emu Fordowi II. Założyciel jednego z największych przedsiębiorstw produkcyjnych w historii zmarł dwa lata później w swojej posiadłości w Dearborn. Powstała w 1903 firma posiada dziś fabryki na każdym kontynencie i zatrudnia setki tysięcy pracowników. Innymi, kultowymi modelami, które wyszły spod ręki inżynierów Forda, jest na przykład wypuszczony w 1955 roku Thunderbird, czy Mustang, który jest produkowany do dziś w coraz to nowszych wersjach.Aktualności i wydarzeniaZasady i warunki Polityka prywatności Kariera