COVID 19 - Ważna informacja

Przygotowanie pojazdu do długiej trasy

24.06.2021

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować auto do wakacyjnego wyjazdu to zapraszamy do przeczytania naszego poradnika. Oto kilka porad na temat przygotowania pojazdu do długiego wyjazdu. 1. Rozpocznij od podstawy, czyli od opon

Stan opon należy koniecznie sprawdzić przed każdą dłuższą podróżą samochodem. Koniecznie trzeba sprawdzić: ciśnienie powietrza (dostosowane do obciążenia: ilość osób i bagażu), wysokość bieżnika, sprawdzamy, czy nic nie jest wbite w opony. Warto sprawdzić opony również od wewnętrznej strony, ponieważ złe ustawienia zbieżności samochodu mogą wpłynąć na nierównomierne zużycie. Opona z zewnątrz może wyglądać na dobrą, a wewnątrz wykazywać znaczne zużycie. Przed wyjazdem warto przeprowadzić również krótki test: jadąc na pustym placu puścić kierownicę i zobaczyć czy auto nie ściąga na którąś ze stron. Jeśli tak – konieczne będzie ustawienie zbieżności.

Jeśli opony są w dobrym stanie, guma nie jest popękana. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie w oponach ma wpływ na bezpieczeństwo. Jeśli rzadko jeździmy na dłuższych dystansach, warto również zatrzymać się po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów autostradą, by jeszcze raz skontrolować ciśnienie. Po podgrzaniu ciśnienie idzie do góry. Porada nie dotyczy oczywiście osób posiadających auto z czujnikiem ciśnienia.


2. Sprawdź poziom olejów i płynu chłodniczego

Przed wyjazdem w dłuższą podróż sprawdzamy poziom oleju ręcznie, używając bagnetu. Ewentualne braki uzupełniamy. Sprawdzamy też poziom płynu chłodniczego oraz wszelkich innych płynów eksploatacyjnych. Sprawdzamy płyn hamulcowy – jego niski poziom może oznaczać konieczność wymiany okładzin hamulcowych.


3. Pamiętaj o pasku napędowym

Po otwarciu maski warto zwrócić uwagę również na stan, w jakim znajduje się pasek klinowy. Jeśli widać na nim oznaki zużycia lub jeśli po odpaleniu auta pasek piszczy, to dokonujemy jego wymiany!


4. Sprawdź wycieraczki i płyn do spryskiwacza

Wycieraczki są jednym z najtańszych materiałów eksploatacyjnych. Nawet tańsze, ale nowe wycieraczki będą lepsze od starych zużytych wycieraczek dobrego producenta. Nie ma nic gorszego niż woda rozsmarowana na szybie dokładnie na wysokości naszego wzroku. Jeśli wycieraczki nie zbierają wody, to wymieniamy pióra na nowe. Dbając o widoczność, pamiętamy również o uzupełnieniu płynu do spryskiwacza!


5. Sprawdź, czy działają światła i żarówki

Jeśli mamy samochód, w którym wymiana żarówek możliwa jest bez konieczności wizyty w serwisie lub rozbierania połowy samochodu, to przed podróżą samodzielnie sprawdzamy, czy wszystkie żarówki działają. Warto zwrócić też uwagę na podświetlenie tablicy rejestracyjnej, zwłaszcza jeśli wybieramy się za granicę.


6. Klimatyzacja/wentylacja

Przed długim wyjazdem konieczna jest kontrola wydajności klimatyzacji oraz drożność przewodów wentylacyjnych. Co to oznacza? Należy sprawdzić temperaturę powietrza przy kratkach nawiewu oraz siłę nadmuchu. Częstym powodem parowania szyb oraz zbyt niską wydajnością siły nawiewu jest zapchany filtr powietrza (powszechnie zwany kabinowym). Klimatyzację również warto sprawdzić ze względu na nasz własny komfort, ponieważ nie ma nic gorszego w upalne dni jak niedziałająca klimatyzacja.


7. Sprawdź wyposażenie

Praktyka pokazuje, że jadąc w podróż do innego kraju lepiej mieć dokładnie takie wyposażenie, jakie wymagane jest przez miejscowe prawo. Pilnujemy nie tylko składu apteczki, ale jeśli wymaga tego lokalne prawo, kupujemy kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera. Przed podróżą warto sprawdzić przepisy, ograniczenia prędkości czy obowiązkowe wyposażenie auta w państwie, do którego jedziemy. Sprawdź koniecznie wymagane dokumenty i opłaty.

Wiele krajów wymaga opłacenia autostrad. Są winiety w Czechach, na Słowacji czy na Węgrzech i w wielu innych krajach. Przed wyjazdem musimy mieć pewność, że opłaciliśmy przejazd i nie spotka nas niemiła niespodzianka w postaci mandatu.


Po przeglądzie domowym pora na przegląd bardziej techniczny. Zachęcamy do sprawdzenia auta w ASO Ford Pol-Motors. Dlaczego? Przede wszystkim przy przeglądzie przedurlopowym zostaną sprawdzone wszelkie elementy związane z bezpieczeństwem jazdy. Za taki przegląd techniczny zapłacisz niewiele, zaoszczędzisz czas, a dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko działa, jak należy i nic Cię nie zaskoczy podczas długiej trasy.

Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Kuga Plug-In Hybrid

  Ford Kuga Plug-In Hybrid
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Puma

  Ford Puma
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  Jesienna wyprzedaż

  Jesienna wyprzedaż
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Serwis online

  Serwis online
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Promocja zestawów paska rozrządu wraz z wymianą

  Promocja zestawów paska rozrządu wraz z wymianą
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Opony na sezon zimowy 2021/2022 wraz z montażem

  Opony na sezon zimowy 2021/2022 wraz z montażem
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Trzy kroki do bezpiecznej zimy

  Trzy kroki do bezpiecznej zimy
 • Promocja kończy się: 31.01.2022

  SERWIS

  Sprawdź samochód używany przed zakupem

  Sprawdź samochód używany przed zakupem
 • Pokaż najnowsze promocje Pol-Motors
Pokaż najnowsze promocje Pol-Motors

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Pol-MotorsOpinie