COVID 19 - Ważna informacja

Sprawdź swój akumulator przed nadchodzącą zimą

08.10.2021

Pierwsze jesienne przymrozki są prawdziwym testem dla stanu naszego akumulatora. Najczęstszym sygnałem do skontrolowania jego sprawności są problemy z odpaleniem silnika. Bateria samochodowa jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia, na który należy zwrócić uwagę szczególnie podczas pierwszych przymrozków. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że moc rozruchowa w standardowych akumulatorach, które montowane są w pojazdach może obniżyć się nawet o 20% ze względu na panującą na zewnątrz temperaturę poniżej 0ºC. Warto zatem przyjrzeć się uważnie naszej baterii w samochodzie oraz odpowiednio przygotować ją do zimy.


Jak sprawdzić stan akumulatora?

Aby samodzielnie sprawdzić stan akumulatora, nie trzeba być mechanikiem. Jeżeli dysponujemy akumulatorem obsługowym, diagnostykę należy rozpocząć od kontroli poziomu elektrolitu. W tym celu musimy okręcić korki wszystkich cel oraz sprawdzić, czy płytki czynne wewnątrz nie są odsłonięte. Jeżeli ilość elektrolitu jest zbyt niska, należy uzupełnić ją wodą demineralizowaną lub destylowaną. Jest to ważne ze względu na fakt, iż roztwór ten przewodzi prąd między płytkami akumulatora. Uzupełniając poziom elektrolitu należy zachować szczególną ostrożność - wszystkie zanieczyszczenia, jakie dostaną się do roztworu mogą bowiem przyspieszyć zużycie się baterii. 

Elektrolit powie nam co nieco na temat stanu naładowania baterii. Za pomocą areometru możemy sprawdzić jednak także jego gęstość - prawidłowa wartość to 1,28 g/cm3. Jeżeli wartość ta jest niższa, istnieje ryzyko, że akumulator uległ trwałemu uszkodzeniu.


Jak sprawdzić stan naładowania akumulatora miernikiem?

Stan naładowania akumulatora możemy sprawdzić także za pomocą amatorskiego miernika elektrycznego. Miernik ustawiamy na zakres prądu napięcia - najczęściej jest to 20V DC. Droższe mierniki wystarczy ustawić na pomiar napięcia stałego VDC - urządzenie samo dobierze wówczas najlepszy zakres pomiarowy. Jeżeli na wyświetlaczu nie pojawi się symbol baterii, możemy przystąpić do dalszych czynności pomiarowych. Jeżeli natomiast taki symbol pojawi się - baterie trzeba wymienić na nową. Wtyk czarnego przewodu pomiarowego wkładamy do gniazda wejściowego oznaczonego COM, natomiast czerwony w gniado, w którego oznaczeniu znajdziemy symbol "V". 

Napięcie należy sprawdzać po co najmniej dwugodzinnym postoju pojazdu. Napięcie akumulatora w stanie spoczynku, czyli przy wyłączonym zapłonie powinno wynosić ok. 12,5 V. Jeżeli jednak wskazania są niższe, akumulator może być sprawny i wymagać jedynie naładowania. Jeżeli pobór prądu z akumulatora w stanie spoczynku wynosi poniżej 12 V świadczy to o uszkodzeniu lub całkowitym rozładowaniu akumulatora. Prawidłowa wartość napięcia dla włączonego zapłonu powinna mieć natomiast ok. 12,3 V, a przy włączonych światłach drogowych ok. 12,1 V. 

Do naładowania akumulator należy używać wyłącznie najwyższej jakości prostowników. 


Najczęstsze usterki alternatora i rozrusznika

Do najczęstszych usterek alternatora i rozrusznika zaliczamy:

 • zużycie szczotek, bendiksu, tulejek
 • uszkodzenie wirnika
 • słaby kontakt przyłącza elektrycznego z zaciskiem
 • nieprawidłowy poziom lub gęstość elektrolitu akumulatora
 • wadliwa współpraca rdzenia z wyłącznikiem elektromagnetycznym
 • zły styk na wyłączniku elektromagnetycznym
 • zły styk w obwodzie

Skontaktuj się z namiUmów się na serwis


Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Kuga Plug-In Hybrid

  Ford Kuga Plug-In Hybrid
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Puma

  Ford Puma
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Serwis online

  Serwis online
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Promocja zestawów paska rozrządu wraz z wymianą

  Promocja zestawów paska rozrządu wraz z wymianą
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Opony na sezon zimowy 2021/2022 wraz z montażem

  Opony na sezon zimowy 2021/2022 wraz z montażem
Pokaż najnowsze promocje Pol-Motors

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Pol-MotorsOpinie