COVID 19 - Ważna informacja

Wyjazd w góry zimą - jak przygotować swój samochód?

21.12.2021

Pomimo trudnych warunków pogodowych w trakcie zimy, każdy z nas bardzo chętnie korzysta z sezonu urlopowego - zarówno z dziećmi, jak i bez nich. Wiele osób za swój zimowy kierunek wypoczynku wybiera polskie góry. Wybierając się tam swoim samochodem należy jednak pamiętać o jego odpowiednim wyposażeniu oraz sprawdzeniu wszystkich podzespołów. Jak przygotować samochód do wyjazdu w góry zimą?

 

Jaki samochód wybrać do jazdy po górach?

Bez wątpienia najlepszym samochodem na zimowe warunki będzie Crossover lub SUV. Niezawodne samochody marki Ford posiadają wszelkie udogodnienia, które ułatwią nam jazdę w trudnych, zimowych warunkach. Wśród nich wyróżniamy przede wszystkim system ABS, napęd na 4 koła, układ ułatwiający jazdę na wzniesieniach, system informujący o nadjeżdżającym pojeździe, inteligentny system oświetlania drogi, system poprawiający stabilność na zakrętach, system monitorowania martwego pola widzenia w lusterku, system rozpoznawania znaków drogowych oraz przednią kamerę. 

Który z nich wybrać - SUV czy Crossover? Ideą tych drugich jest połączenie cech aut z kilku segmentów w jednej konstrukcji. Najbliżej jest im oczywiście do SUV-ów, jednak odnajdziemy w nich także elementy znane z kombi, sedanów czy hatchbacków. SUV-y natomiast są znacznie większe oraz bardziej masywne. To, jaki samochód wybierzemy zależy wyłącznie od naszych preferencji i potrzeb.


Co zabrać ze sobą na podróż samochodem po górach?

Jeżeli mowa o podróżowaniu samochodem, musimy wziąć pod uwagę nie tylko bezpieczeństwo oraz wyposażenie samochodu, ale i aspekt pakowania. Warto pamiętać o lince holowniczej, łopatce do odkopania samochodu z zasp, szczoteczce do odśnieżania oraz skrobaczce i odmrażaczu. Co więcej, weźmy pod uwagę także wszelkie awarie samochodu, a co za tym idzie - ciepłe ubrania, pojemne plecaki oraz jedzenie i picie. Zawsze powinniśmy mieć przy sobie coś słodkiego, co w razie potrzeby doda nam nieco energii, a także termos z ciepłym piciem, np. herbatą. Nie zapominajmy także o bieliźnie termoaktywnej, czapce, szaliku oraz rękawiczkach.


Co warto sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem w góry?


 • Ford Kuga na śnieżnej drodze
 • Bez względu na to, w jakiej porze roku wybieramy się na wycieczkę, musimy dokładnie skontrolować czy nasz samochód odpowiednio działa oraz nie posiada żadnych usterek. Zimą zwróćmy szczególną uwagę na:

  • obecność koła zapasowego oraz jego dobry stan,
  • odpowiednie ciśnienie w oponach, a także stan ogumienia,
  • odpowiedni, dobrany do pory roku płyn do spryskiwaczy oraz jego poziom,
  • oświetlenie pojazdu,
  • odpowiedni poziom płynów eksploatacyjnych - płynu chłodniczego, hamulcowego oraz oleju,
  • odpowiedni stan wycieraczek,
  • wyposażenie dodatkowe,
  • zimą warto mieć również łańcuchy na koła.

 


Łańcuchy na koła - kiedy ich używać?

W momencie, kiedy udajemy się w zaśnieżone oraz oblodzone rejony górskie, pamiętajmy o niezbędniku, jakim są przeciwślizgowe łańcuchy na koła. Na ryku znajdziemy kilka rodzajów łańcuchów, które różnią się od siebie materiałem wykonania oraz sposobem montażu. W zależności od tego, które wybierzemy, różna będzie także nasza przyczepność do jezdni oraz ułatwione poruszanie się po zmiennych wysokościach.

Łańcuchów możemy używać w przypadku dużej pokrywy śnieżnej, a kiedy widzimy odpowiedni znak (biała opona z czarnym łańcuchem na niebieskim tle) - należy założyć je obowiązkowo. Pamiętajmy, aby zakładać je zawsze na oś napędową - czyli w większości przypadków na przednie koła. W przypadku samochodów z napędem 4x4 wszystko zależy od wskazań producenta.


Opony zimowe podczas jazdy zimą po górach autem

Podczas jazdy zimą, nie tylko po górach, musimy pamiętać o odpowiednim ogumieniu samochodu. Jest to bowiem kluczowa kwestia, od której zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Przed wyjazdem w góry należy sprawdzić stan bieżnika - jego minimalna głębokość powinna wynosić 4-4,5 mm w przypadku opon zimowych. Jeżeli jest on płytszy należy zakupić nowe opony przeznaczone do jazdy zimą.

 

Najważniejsze rzeczy, o które trzeba zadbać przed wyjazdem zimą w góry

Wybierając się w góry zimą pamiętajmy zatem o odpowiednim wyposażeniu samochodu, a także wszystkich uczestników wycieczki. Mimo tego, że w Polsce nie ma bardzo groźnych zim, w górach robi się niebezpiecznie już z początkiem listopada. Temperatury w nocy są bowiem ujemne, a nawierzchnia jest naprawdę śliska. Zadbajmy również komfort jazdy wybierając odpowiedni samochód. 

Umów się na serwisSkontaktuj się z nami


Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 31.01.2022

  SERWIS

  Sprawdź samochód używany przed zakupem

  Sprawdź samochód używany przed zakupem
 • Promocja kończy się: 31.03.2022

  SERWIS

  Serwis online

  Serwis online
 • Promocja kończy się: 31.03.2022

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Kuga Plug-In Hybrid

  Ford Kuga Plug-In Hybrid
 • Promocja kończy się: 31.03.2022

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Puma

  Ford Puma
 • Promocja kończy się: 31.03.2022

  NOWE SAMOCHODY

  SUV-y Forda z gwarancją ceny i rabatami

  SUV-y Forda z gwarancją ceny i rabatami
 • Pokaż najnowsze promocje Pol-Motors
Pokaż najnowsze promocje Pol-Motors

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Pol-MotorsOpinie