COVID 19 - Ważna informacja

Napęd hybrydowy w mieście - jak działa i czy się opłaca?

15.05.2020

Napęd hybrydowy w samochodzie stanowi połączenie dwóch niezależnych źródeł zasilania – silnika spalinowego oraz silnika elektrycznego. Inteligentna technologia automatycznie przełącza napęd w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel auta może zaoszczędzić pieniądze, które musiałby przeznaczyć na paliwo, a także ograniczy emisje szkodliwych substancji do atmosfery, co jest niezwykle ważne w dużych aglomeracjach, które walczą ze smogiem. Ford Mondeo Hybrid jest reprezentatywnym modelem marki, który póki co, jako pierwszy w ofercie korzysta z technologii hybrydowej. Jak dokładnie ona działa i ile pozwala zaoszczędzić, dowiesz się z reszty artykułu..


Co to jest i jak działa napęd hybrydowy?


Samochody z napędem hybrydowym cieszą się rosnącą popularnością wśród polskich kierowców. Głównymi zaletami tego rozwiązania są wygoda i ekonomia podczas jazdy w mieście, a także profity jakie otrzymujemy podczas zakupu i rejestracji auta. To wyjątkowe rozwiązanie technologiczne łączy w sobie dwa rodzaje napędów - a nie, jak było do tej pory, jeden. Pojazdy z napędem hybrydowym posiadają silnik spalinowy, który jest napędem głównym w dalekiej trasie oraz jeden lub więcej silników elektrycznych, które umożliwiają zasilanie auta bez spalania paliwa, dzięki wykorzystaniu energii z akumulatorów. Ford Mondeo Hybrid wykorzystuje inteligentny układ ładowania akumulatorów (Regenerative Braking), który pozawala na odzyskanie ponad 90% energii kinetycznej podczas hamowania, dzięki czemu w ruchu miejskim możliwa jest jazda tylko na silniku elektrycznym. Istnieje kilka rodzajów napędu hybrydowego. Wśród tych najpopularniejszych możemy wyróżnić trzy, które są najczęściej stosowane przez producentów aut. Są to napędy hybrydowe:

 • Równoległe, w których główną jednostką napędową pozostaje silnik, traktując akumulator jako wspomaganie 
 • Szeregowe, gdzie silnik spalinowy służy jako zasilanie dla silnika elektrycznego, nie przekładając energii bezpośrednio na koła napędowe 
 • Mieszane, które łączą w sobie dwie wymienione wyżej technologie. W takich autach występuje przekładnia planetarna rozdzielająca moc silnika spalinowego na napęd oraz moc elektryczną.
Hybrydowy Ford Mondeo w mieście


Ford Mondeo Hybrid wykorzystuje do pracy nowoczesny dwulitrowy silnik benzynowy oraz technologię litowo-jonową, która wspomaga silnik spalinowy podczas gwałtownych manewrów jak wyprzedzanie lub zastępuje w pełni np. podczas ruszania ze świateł i jazdy miejskiej. Silnik spalinowy wykorzystywany jest głównie w trasie lub załącza się w ruchu miejskim w sytuacji, gdy kierowca potrzebuje gwałtownie przyspieszyć. Układ elektryczny odpowiada za zredukowanie zużycia paliwa. Dzięki temu jazda staje się niezwykle ekonomiczna, a emisja szkodliwych spalin zostaje w znacznym stopniu ograniczona. Średnie spalanie paliwa w trasie przy aktywnym trybie elektrycznym wynosi zaledwie 4,2/100km, natomiast w mieście wynik na poziome 0 litrów / 100 km nie powinien nikogo dziwić. Ford Mondeo Hybrid jest w stanie pokonywać krótkie trasy korzystając wyłącznie z silnika elektrycznego. Dzięki temu jazda w mieście jest nie tylko tania, ale również ekologiczna.


Hybryda w mieście - pakiet korzyści


Kierowcy samochodów hybrydowych, oprócz korzyści związanych bezpośrednio z oszczędnością i mniejszą emisją spalin, mogą liczyć również na wsparcie ze strony rządu. Owe korzyści przybierają różne formy. Może to być na przykład bezzwrotna pomoc finansowa w postaci dopłaty przy zakupie auta z napędem hybrydowym. Bardzo popularnym udogodnieniem są również ulgi przy opłatach rejestracyjnych, podatkach drogowych a także darmowe lub ulgowe ceny za parkowanie samochodu w centrum miasta. Kraje europejskie coraz chętniej wprowadzają przepisy wspierające posiadaczy aut z napędem hybrydowym. Starają się w ten sposób wspomóc kierowców, dla których ekologia ma duże znaczenie.Podsumowanie - samochody z napędem hybrydowym


Samochody z napędem hybrydowym stanowią połączenie współczesnych standardów motoryzacji i nowoczesnej technologii. Są niezwykle ekonomiczne, trwałe i tanie w eksploatacji a dodatkowo przyczyniają się do poprawy stanu środowiska. Dzięki pakietowi korzyści, a także oszczędności wynikających z niewielkiego spalania, zakup takiego samochodu dość szybko się zwróci.

Masz więcej pytań, skontaktuj się z nami

Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Kuga Plug-In Hybrid

  Ford Kuga Plug-In Hybrid
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Puma

  Ford Puma
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  Jesienna wyprzedaż

  Jesienna wyprzedaż
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Serwis online

  Serwis online
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Promocja zestawów paska rozrządu wraz z wymianą

  Promocja zestawów paska rozrządu wraz z wymianą
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Opony na sezon zimowy 2021/2022 wraz z montażem

  Opony na sezon zimowy 2021/2022 wraz z montażem
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Trzy kroki do bezpiecznej zimy

  Trzy kroki do bezpiecznej zimy
 • Promocja kończy się: 31.01.2022

  SERWIS

  Sprawdź samochód używany przed zakupem

  Sprawdź samochód używany przed zakupem
 • Pokaż najnowsze promocje Pol-Motors
Pokaż najnowsze promocje Pol-Motors

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Pol-MotorsOpinie