COVID 19 - Ważna informacja
17.06.2020

Technologie Forda – asystent pasa ruchu

Koncerny samochodowe oferują coraz więcej nowych technologii, które wspomagają kierowców i zwiększają bezpieczeństwo ich oraz innych uczestników ruchu drogowego. Ford jest jedną z marek, która przoduje w tego typu rozwiązaniach oraz jedną z niewielu, która coraz częściej oferuje „asystentów” już w standardowych wersjach wyposażenia.


Podczas wakacyjnych wyjazdów w długie trasy, na kierowcę czyha wiele niebezpieczeństw, związanych z monotonią podróży. Zmęczenie, dekoncentracja powodują, że kierowca staje się mniej uważny, a jego reakcje są opóźnione. Wystarczy chwila nieuwagi, by zjechać ze swojego pasa ruchu, co może mieć poważne konsekwencje…


Jedną z technologii, która ma za zadanie poprawiać bezpieczeństwo podróży jest asystent pasa ruchu. Korzystając z umieszczonej z przodu pojazdu kamery, system monitoruje drogę przed samochodem i rozpoznaje, że pojazd zbliża się do oznaczeń pasa ruchu przy wyłączonym kierunkowskazie i ostrzega o tym kierowcę sygnałem wizualnym i poprzez wywołanie drgań na kierownicy.


Gdy kierowca nie zareaguje na ostrzeżenie o zjechaniu z pasa ruchu, system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu spowoduje, że kierowca odczuje na kierownicy siłę układu wspomagania kierującą pojazd na właściwy pas ruchu. Kierowca może świadomie pominąć działanie systemu, kontynuując manewr w zaplanowany sposób.


System przechodzi automatycznie w stan uśpienia, gdy prędkość spada poniżej 65 km/h. Można wyłączyć go również ręcznie.


Asystent pasa ruchu oferowany jest w niektórych modelach już w podstawowej wersji wyposażenia – np. w Fordzie Fiesta. Jego działanie mogą Państwo obejrzeć na poniższym filmie.


Masz jakieś pytania, napisz do nasAktualności i wydarzenia
Zasady i warunki Polityka prywatności Kariera