COVID 19 - Ważna informacja

Jak bezpiecznie przewieźć pupila na wakacje

Bezpieczny wyjazd wakacyjny

08.07.2020

W Polsce nie istnieją żadne przepisy, które w sposób jednoznacznie regulują kwestię przewozu zwierząt w samochodzie osobowym.

W kodeksie istnieje jedynie wzmianka która mówi że transport zwierząt nie może utrudniać jazdy oraz że przewóz powinien być bezpieczny. W związku z tak szeroko pojętymi zagadnieniami, policja może podczas zatrzymania stwierdzić, że przewóz odbywa się w sposób nieprawidłowy i wręczyć kierującemu mandat.

Odpowiedzialny kierowca, który jest jednocześnie właścicielem przewożonego zwierzaka, powinien sam zadbać o swoje i jego bezpieczeństwo. Niewłaściwie zabezpieczony pies lub kot może rozpraszać uwagę oraz stworzyć niebezpieczną sytuację (np. wchodząc pod pedały gazu i hamulca). Zwierzęta podobnie jak ludzie, podlegają bezwzględnym prawom fizyki, co oznacza ze w trakcie wypadku lub ostrego hamowania mogą wylecieć przez przednią szybę i ponieść śmierć na miejscu. Nie trzeba więc mieć zbyt rozległej wyobraźni, aby zrozumieć że źle ulokowane zwierzę w samochodzie stanowi duże zagrożenie.


Jeżeli przewozimy zwierzęta do 10kg, należy umieszczać je w odpowiednich transporterach, które powinny być również nieruchomo umocowane do fotela. Najlepiej ułożyć pojemnik bokiem do kierunku jazdy, i przypiąć go dwoma pasami. Pamiętajmy również o tym aby rozmiar klatki był dostosowany do wielkości zwierzaka.


Duże i średnie zwierzęta możemy przewozić w samochodzie bez klatki, jednak powinny być przypięte pasem do specjalnych szelek. Zakupić je można w każdym sklepie zoologicznym, lub nawet za pośrednictwem internetu. Większe zwierzęta, przewozić można również w bagażniku który jest oddzielony kratką. Idealnym autem, które nadaje się do wspomnianego przewozu jest typ kombi lub hatchback. Jeżeli zdecydujemy się na transport zwierzaka w bagażniku, należy bezwzględnie sprawdzić czy jest on wystarczająco przestronny.


Jeżeli chcemy aby podróż ze upłynęła nam w spokoju, warto również zadbać o odpowiedni komfort zwierzaka.


Należy unikać podróży w upały, oraz w godzinach zwiększonej aktywności słońca. Jeżeli jest to niemożliwe, warto zakupić specjalne osłony przeciwsłoneczne, Zwierzęta podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, dlatego nie zaleca się karmienia ich tuż przed podróżą. Jeżeli planujemy dalszą trasę, musimy uwzględnić w niej co 2-3 godzinne postoje, na których zwierzę może się napić. Jazda samochodem powinna być również wyjątkowa płynna, nie wolno wykonywać ostrych manewrów, wystrzegać musimy się także ostrego hamowania. Zwierzęta nie lubią również przeciągów, które często powodują u nich zapaleniem uszu lub spojówek.


Aby chronić samochód przed niechcianą sierścią, warto zakupić specjalne maty samochodowe które chronią tapicerkę przed niechcianymi włosami.

Jeżeli masz jakieś pytania, prosimy o kontakt

Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 31.08.2021

  NOWE SAMOCHODY

  Nowe technologie w Pol-Motors!

  Nowe technologie w Pol-Motors!
 • Promocja kończy się: 31.08.2021

  NOWE SAMOCHODY

  Wakacyjny outlet

  Wakacyjny outlet
 • Promocja kończy się: 31.08.2021

  SERWIS

  3 kroki do bezpiecznych wakacji

  3 kroki do bezpiecznych wakacji
 • Promocja kończy się: 31.08.2021

  SERWIS

  Czas na wakacje z Fordem

  Czas na wakacje z Fordem
 • Promocja kończy się: 31.08.2021

  CZĘŚCI I AKCESORIA

  Aktywne wakacje z Pol-Motors

  Aktywne wakacje z Pol-Motors
 • Promocja kończy się: 30.09.2021

  SERWIS

  Serwis online

  Serwis online
Pokaż najnowsze promocje Pol-Motors

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Pol-MotorsOpinie