COVID 19 - Ważna informacja

Konserwacja i przygotowanie auta do zimy

26.11.2020

Zimowa, mroźna aura stanowi szczególnie wymagający okres dla wszystkich kierowców. Oblodzone jezdnie, zwiększona podatność samochodu na usterki czy awarie to tylko niektóre przykłady czyhających zagrożeń. Bardzo ważne jest więc należyte przygotowanie auta do zimy - poniższy artykuł wskaże, na co warto zwrócić szczególną uwagę.


Na jakie problemy związane z użytkowaniem samochodu jesteśmy narażeni zimą?

"Zima zaskoczyła drogowców" - tym tradycyjnym już komunikatem zwykło się w mediach obwieszczać gwałtowne opady śniegu lub skrajnie niebezpieczne oblodzenie jezdni. Nie są to jednak jedyne problemy, które napotkamy na drodze: ujemne temperatury połączone z wilgocią sprzyjają zamarzaniu zamków i pękaniu wrażliwych elementów, a sól rozsypywana na drodze może spowodować agresywne wżerki na karoserii. Można jednak uniknąć nieprzyjemnych scenariuszy, o ile odpowiednio wcześnie zdecydujemy się na należyte przygotowanie auta do zimy.Problem z zamarzniętym zamkiem w samochodzie - jak go rozwiązać?

Zamarznięty zamek jest prawdopodobnie najczęstszą bolączką kierowców, która skutecznie opóźnia poranne wyjazdy do pracy. Najpowszechniejszą metodą jest użycie odmrażacza w aerozolu, jednak jego zbyt częste stosowanie może spowodować problemy w mechanice zamku. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podgrzewanej wkładki, która stopi lód i pozwoli na otwarcie auta. Absolutnie nie można stosować gorącej wody - przy ujemnych temperaturach ciepły płyn w ciągu kilkudziesięciu minut na nowo zamarznie, dodatkowo zwiększając ryzyko uszkodzenia zamka.Dlaczego warto zadbać o zabezpieczenie uszczelek w samochodzie podczas zimy?

Uszczelki to gumowe elementy samochodu, które mają za zadanie ochronę wnętrza pojazdu przed niekorzystnymi czynnikami. Do takich zaliczymy przede wszystkim opady atmosferyczne - a tych zimową porą z pewnością będziemy mieli pod dostatkiem. Niewłaściwie zabezpieczone lub wysłużone uszczelki mają tendencję do pękania przy niskich temperaturach, co automatycznie pozbawia nasz samochód należytej ochrony. Aby przedłużyć żywotność uszczelek, warto nabyć specjalny smar i regularnie, co kilka miesięcy dokładnie przeczyścić i przesmarować uszczelki. Zapraszamy do serwisu Forda na wymianę lub konserwację uszczelek .Jak zabezpieczyć karoserię auta przed solą?

Sól w połączeniu z rysami, odpryskami lub innymi uszkodzeniami lakieru to gotowy przepis na rdzę. Istotne jest więc należyte zabezpieczenie lakieru, którego podstawowym elementem będzie dokładne, ręczne umycie samochodu oraz naniesienie twardego wosku. Nie należy zapomnieć o spodzie auta - konserwacja podwozia jest równie istotnym etapem zabezpieczenia karoserii. Na elementy pracujące, takie jak hamulce czy amortyzatory, warto nanieść specjalne zabezpieczenie antykorozyjne, które uniemożliwi tworzenie się rdzawych nadżerek w newralgicznych punktach samochodu.Płyny eksploatacyjne - na które trzeba zwrócić szczególną uwagę w zimie?

Regularna kontrola i wymiana płynów eksploatacyjnych jest czynnością absolutnie naturalną, jednak w zimie należy poświęcić szczególną uwagę dwóm z nich. Będzie to płyn do spryskiwaczy oraz płyn chłodniczy. Pierwszy z nich występuje w dwóch wariantach: letni (który zamarza w niskich temperaturach) oraz zimowy (który jest odporny na mróz). Należy opróżnić całość płynu letniego, a następnie dolać zimowy i jeszcze przed pierwszymi mrozami regularnie z niego korzystać. Płyn chłodniczy z kolei powinniśmy przebadać pod kątem odporności na zamarzanie - minimalna wartość powinna oscylować w granicy minus 35 stopni Celsjusza.Niezbędne akcesoria samochodowe podczas zimy

Poza standardowym doglądaniem stanu naszego samochodu, przydatne okażą się poniższe akcesoria:

 • Szczotka do odśnieżania ze skrobaczką - dzięki niej łatwo i szybko pozbędziemy się nagromadzonego puchu i szronu na szybie;
 • Kable rozruchowe - jeśli nasz akumulator całkowicie się rozładuje, inny kierowca pomoże nam w uruchomieniu pojazdu;
 • Hak holowniczy - problem z ruszeniem pod górkę lub awaria samochodu może zdarzyć się każdemu, dlatego warto mieć w zanadrzu hak do bezpiecznego holowania auta;
 • Odmrażacz do zamków - szybka aplikacja, kilkanaście sekund i znów będziemy mogli korzystać z naszego samochodu.
Aktualności i wydarzenia

Promocje

 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Kuga Plug-In Hybrid

  Ford Kuga Plug-In Hybrid
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  NOWE SAMOCHODY

  Ford Puma

  Ford Puma
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  Jesienna wyprzedaż

  Jesienna wyprzedaż
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Serwis online

  Serwis online
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Promocja zestawów paska rozrządu wraz z wymianą

  Promocja zestawów paska rozrządu wraz z wymianą
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Opony na sezon zimowy 2021/2022 wraz z montażem

  Opony na sezon zimowy 2021/2022 wraz z montażem
 • Promocja kończy się: 31.12.2021

  SERWIS

  Trzy kroki do bezpiecznej zimy

  Trzy kroki do bezpiecznej zimy
 • Promocja kończy się: 31.01.2022

  SERWIS

  Sprawdź samochód używany przed zakupem

  Sprawdź samochód używany przed zakupem
 • Pokaż najnowsze promocje Pol-Motors
Pokaż najnowsze promocje Pol-Motors

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od Pol-MotorsOpinie