COVID 19 - Ważna informacja
24.02.2021

System rozpoznawania znaków drogowych

Poruszając się samochodem po drodze, każdego dnia mijamy dziesiątki czy nawet setki znaków drogowych. Obowiązkiem każdego kierowcy jest uważne śledzenie pobocza, wypatrywanie kolejnych znaków i zapamiętywanie ich, dopóki kolejny znak czy skrzyżowanie nie odwoła poprzedniego. Jest to czasem naprawdę trudne zadanie, szczególnie, gdy np. rano jedziemy do pracy lub wracamy z niej zmęczeni, a siedzące z tyłu dziecko rozprasza naszą uwagę. Na szczęście nowoczesna technologia przychodzi nam i w tym przypadku na pomoc.

Opracowany już przeszło 10 lat temu system rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition System), czyli w skrócie TSR, pomaga kierowcom i podwyższa ich poziom bezpieczeństwa podczas jazdy. TSR ułatwia prowadzenie auta i ostrzega przed możliwymi niebezpieczeństwami.


Z czego składa się i jak działa Traffic Sign Recognition System?


Samochód wyposażony w system rozpoznawania znaków drogowych ma z reguły umieszczoną kamerę przed przednią szybą, w większości przypadków pod wstecznym lusterkiem. Dodatkowo może posiadać także system GPS. Kamera rejestruje to, co dzieje się przed jadącym samochodem. Odczytuje informacje ze znaków drogowych i przekazuje je do systemu, który dzięki odpowiednio dobranym algorytmom, analizuje ich znaczenie. System ten jest głównie wykorzystywany do zbierania informacji na temat znaków ograniczających prędkość, ale i także np. do zakazów wjazdu czy zakazów wyprzedzania innych pojazdów. Wykryty znak, np. ograniczenia prędkości, pokazywany jest na wyświetlaczu informacyjnym, znajdującym się na desce rozdzielczej auta. Dzięki temu kierowca nie musi pamiętać, jaki znak właśnie minął, gdyż widzi go cały czas przed sobą, aż do jego odwołania, lub do odczytania innego znaku. Pamiętać trzeba jednak, iż ten system nie zwalnia prowadzącego pojazd przed obowiązkiem zachowania ostrożności podczas jazdy.

System rozpoznawania znaków drogowych jest ciągle rozwijany, gdyż jest częścią standardu Intelligent Speed Assistance, który będzie wprowadzony na rynek samochodowy już za trzy lata.

TSR nie tylko poprawia komfort jazdy kierowców, ale i także zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Warto zwrócić uwagę, że system ułatwia prowadzenie auta zgodnie z przepisami, dzięki czemu zmniejsza ryzyko otrzymania mandatu np. za przekroczenie prędkości. System doskonale sprawdza się zarówno podczas jazdy w ruchu miejskim, jak i na długich trasach. TSR jest szczególnie polecany dla osób, które sporo czasu spędzają za kierownicą. W niedalekiej przyszłości każde nowoczesne auto będzie wyposażone w system rozpoznawania znaków drogowych.Aktualności i wydarzenia
Zasady i warunki Polityka prywatności Kariera